Product #:MGT-60-5240
Mfg. Part #:H492
MGT-60-5240.PNG
Century® H492 3-Phase Pool and Spa Pump Motor; 0.75HP, 3 Ph, 60 Hz, 208-230/460 V, 3600 RPM, Y56Y Frame, DP
Century
Pool and Spa Pump Motor 0.75HP, 208-230/460V
Product #:MGT-60-5240
Mfg. Part #:H492
EA
Description
Feature Bullets
  • Sealed Ball Bearings
  • 303 Stainless Steel Shaft
  • Threaded Shaft
  • 50°C Ambient
  • 3 Phase
  • Square Flange
  • Branch Availability
    content loaded
    Specifications
    • BrandCentury
    • Ambient Temperature50 degrees Celsius
    • Shipping Dimensions21 x 11 x 9.5 inch
    • Amps High Speed3.8
    • Amps Low Speed1.8
    • ApplicationPool
    • Bearing TypeSealed Ball
    • ColorBlack
    • Duty CycleContinuous
    • Each Product Weight24.2 pound
    • Efficiency GroupStandard
    • Frequency Rating (Hz)60
    • Horsepower0.75 horse power
    • Insulation ClassB
    • Master Carton Quantity1
    • Minimum Sell Quantity1
    • Motor Enclosure TypeOpen Drip Proof
    • Motor Frame Size56Y
    • Motor Shaft RotationClockwise, Reversible
    • Motor Speed1-Speed
    • Motor Thermal ProtectionAutomatic Reset
    • Pallet Quantity30
    • PhaseThree
    • RPMs Max3450
    • RPMs Min3450
    • Service Factor1.65
    • Shaft DesignThreaded
    • Shaft Diameter0.625 inch
    • Shaft Length0.75 inch
    • Shaft Material303 Stainless Steel
    • Standards ApprovalsCSA Certified
    • Voltage208V, 230V
    • ChannelNone
    • Commercial, Residential, or ProfessionalCommercial
    • Diameter6.5 inch