Product #:AOS-60-5066
Mfg. Part #:ST1202
AOS-60-5066.jpg
Century® ST1202 ODP Threaded Pool Filter Motor; 2 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230 V, 3600 RPM, 56J Frame, ODP
Century
ODP Threaded Pool Filter Motor 2HP 208-230V
Product #:AOS-60-5066
Mfg. Part #:ST1202
EA
Description
Branch Availability
content loaded
Specifications
  • BrandCentury
  • Ambient Temperature50 degrees Celsius
  • Shipping Dimensions20.5 x 11 x 9 inch
  • Amps High Speed12.6
  • Amps Low Speed11.4
  • ApplicationPool
  • Bearing TypeSealed Ball
  • ColorBlack
  • Duty CycleContinuous
  • Each Product Weight32.65 pound
  • Efficiency GroupHigh
  • Frequency Rating (Hz)60
  • Horsepower2 horse power
  • Insulation ClassB
  • Minimum Sell Quantity1
  • Motor Enclosure TypeOpen Drip Proof
  • Motor Frame Size56J
  • Motor Shaft RotationCounterclockwise Pulley End
  • Motor Speed1-Speed
  • Motor Thermal ProtectionAutomatic Reset
  • Pallet Quantity32
  • PhaseSingle
  • RPMs Max3450
  • RPMs Min3450
  • Service Factor1.32
  • Shaft DesignThreaded
  • Shaft Diameter0.625 inch
  • Shaft Length2.5625 inch
  • Shaft Material303 Stainless Steel
  • Standards ApprovalsCSA Certified
  • Voltage208V, 230V
  • ChannelNone
  • Commercial, Residential, or ProfessionalResidential
  • Diameter6.5 inch