Product #:AMP-30-0121
Mfg. Part #:640121
- This product is obsolete.
- The superseded product was not found.
Pentair IntelliBrite® 640121 5G Color Underwater LED Spa Light 120V 18W 50' Cord
Pentair
IntelliBrite® 5G Color LED Spa Light 120V 18W 50' Cord
Product #:AMP-30-0121
Mfg. Part #:640121
EA
Description
Pentair IntelliBrite® 640121 5G Color Underwater LED Spa Light 120V 18W 50' Cord. IntelliBrite 5G automated color-changing pool and spa lights feature LED technology; the wave of the future in energy efficiency, lifetime value, quality of light, and controllability. With IntelliBrite 5G lights, combinations of individual colored LEDs are mixed and matched to achieve a vibrant spectrum of colors. These combinations are power sequenced to illuminate and cycle through colors at varying speeds, and in different sequences of color. Combined with a custom reflector and unique lens design, the IntelliBrite 5G lights offers super efficiency while being the brightest yet most energy efficient underwater LED light available.
Feature Bullets
Branch Availability
content loaded
Specifications
- BrandPentair
- ApplicationPool, Spa
- Shipping Dimensions11 x 9 x 11.5 inch
- ChannelNone
- ColorRed, White, Green, Blue
- Cord Length50 foot
- Each Product Weight8.6 pound
- Light Bulb TypeLED
- Light Color5G Color
- MaterialBronze
- Minimum Sell Quantity1
- Pallet Quantity64
- Power Rating (W)18
- Standards ApprovalsCSA Certified
- Voltage120V