Product #:PAC-60-5176
Mfg. Part #:356551S
  • This product is obsolete.
  • The superseded product was not found.
Pentair 356551S 2 Speed Black Thru-Bolt Motor with Switch 1HP 115V 60Hz
Pentair
2 Speed Black Thru-Bolt Motor with Switch 1HP 115V 60Hz
Product #:PAC-60-5176
Mfg. Part #:356551S
EA
Description
Documents
No documents available
Branch Availability
content loaded
Specifications
  • BrandPentair
  • ApplicationInground, Pool
  • Shipping Dimensions22.5 x 9.25 x 11.5 inch
  • ColorBlack
  • Each Product Weight24 pound
  • Frequency Rating (Hz)60
  • Horsepower1 horse power
  • Master Carton Quantity1
  • Minimum Sell Quantity1
  • Motor Speed2-Speed
  • Pallet Quantity1
  • Voltage115V