Product #:CTM-25-0034
Mfg. Part #:25160-011-100N
CTM-25-0034.png
CMP 25160-011-100N 2" Socket x 2.5" Spigot Gray Regular Mouth Vinyl Liner Skimmer
CMP
2" Socket x 2.5" Spigot Gray Regular Mouth Vinyl Liner Skimmer
Product #:CTM-25-0034
Mfg. Part #:25160-011-100N
EA
Description
CMP 25160-011-100N 2" Socket x 2.5" Spigot Gray Regular Mouth Vinyl Liner Skimmer. CMP manufactures a premier selection of skimmers for in ground gunite pools. CMP skimmers are available in a variety of colors, materials and kits to ensure the perfect skimmer for every pool.
Feature Bullets
  • ABS with PVC Port: Use Regular PVC Glue
  • Enhanced Water Stop Feature
  • Integrated 3/4" & 1" Overflow Ports
  • Dedicated Port for Optional Water Bond
  • Wider Dual Port Spacing Fits Two Winterizing Tubes
  • Branch Availability
    content loaded
    Specifications
    • BrandCMP
    • ApplicationPool
    • Shipping Dimensions15.38 x 11.31 x 20.25 inch
    • ChannelNone
    • Connection Size 12
    • Connection Size 1 FITSocket
    • Cover ShapeRound
    • Each Product Weight11 pound
    • Minimum Sell Quantity1
    • Port Size2 inch
    • Product Depth20.625 inch
    • Product Height20.5625 inch
    • Product Width20.1875 inch
    • Warranty - General1 years
    • Connection Size 22.5 inch
    • Connection Size 2 FITSpigot
    • CoverTrue
    • Filtration Area500 square feet
    • Front/Top AccessTop
    • Knockout PortTrue
    • Mouth Opening Height5.75 inch
    • Mouth Opening Width7.625 inch