Product #:CTM-25-0009
Mfg. Part #:25140-011-100N
CTM-25-0009.jpg
CMP 25140-011-100N 2" Socket x 2.5" Spigot Gray Inground Skimmer without Float Valve
CMP
2" Socket x 2.5" Spigot Gray Inground Skimmer without Float Valve
Product #:CTM-25-0009
Mfg. Part #:25140-011-100N
EA
Description
CMP 25140-011-100N 2" Socket x 2.5" Spigot Gray Inground Skimmer without Float Valve. CMP manufactures a premier selection of skimmers for in ground gunite pools. CMP skimmers are available in a variety of colors, materials and kits to ensure the perfect skimmer for every pool.
Branch Availability
content loaded
Specifications
  • BrandCMP
  • ApplicationPool
  • Shipping Dimensions15.38 x 11.31 x 20.25 inch
  • ChannelNone
  • Connection Size 12 inch
  • Connection Size 1 FITSocket
  • Cover ShapeRound
  • Each Product Weight11 pound
  • Minimum Sell Quantity1
  • Port Size2 inch
  • Product Depth15.375 inch
  • Product Height20.25 inch
  • Product Width11.3125 inch
  • Warranty - General1 years
  • Connection Size 22.5 inch
  • Connection Size 2 FITSpigot
  • CoverTrue
  • Filtration Area500 square feet
  • Front/Top AccessTop
  • Knockout PortTrue
  • Throat Depth5.75 inch