Product #:EMR-60-7214
Mfg. Part #:ASB843
U.S. MOTORS ASB843 1 Speed Pool/Spa Pump 56Y ODP Square Flange Motor 2.6THP 208-230V 60Hz
U.S. MOTORS
1 Speed Pool/Spa Pump 56Y ODP Square Flange Motor 2.6THP 208-230V 60Hz
Product #:EMR-60-7214
Mfg. Part #:ASB843
EA
Description
The U.S. MOTORS ASB843 is a 1 Speed Pool/Spa Pump 56Y ODP Square Flange Motor. It runs at 2.6THP and 208-230V 60Hz. Square Flange Pump Motors are the most common motor frame used today. These frames attach directly to the pump.
Documents
Branch Availability
content loaded
Specifications
- BrandU.S. MOTORS
- Ambient Temperature50 degrees Celsius
- Shipping Dimensions17.5 x 9.63 x 9.63 inch
- Amps High Speed10.6
- Amps Low Speed10
- ApplicationPool, Spa
- Bearing TypeSealed Ball
- ColorBlack
- Duty CycleContinuous
- Each Product Weight35 pound
- Frequency Rating (Hz)60
- Horsepower2 horse power
- Insulation ClassB
- Length Less Shaft13.74 inch
- Material300 Stainless Steel
- Minimum Sell Quantity1
- Motor Enclosure TypeOpen Drip Proof
- Motor Shaft RotationClockwise
- Motor Speed1-Speed
- Motor Thermal ProtectionAutomatic Reset
- PhaseSingle
- RPMs Max3450
- RPMs Min3450
- Service Factor1.3
- Shaft DesignThreaded
- Shaft Diameter0.625 inch
- Shaft Length0.5 inch
- Shaft Material303 Stainless Steel
- Voltage208V, 230V