Product #:SAF-35-3093
Mfg. Part #:DTP-260-B
SAF-35-3093.jpg
SĀFTRON DTP-260-B 60" Beige 2-Bend Deck to Pool Handrail; 1/4" Wall Thickness; 32" x 60"; High Impact Polymer
SĀFTRON
60" Beige 2-Bend Deck to Pool Handrail
Product #:SAF-35-3093
Mfg. Part #:DTP-260-B
EA
Description
Branch Availability
content loaded
Specifications
  • BrandSĀFTRON
  • ApplicationPool
  • Shipping Dimensions87 x 36 x 3.5 inch
  • ColorBeige
  • MaterialAluminum, Polymer
  • Bend Radius6 inch
  • Each Product Weight15.3 pound
  • IncludesEscutcheons
  • Master Carton Quantity1
  • Minimum Sell Quantity1
  • MountDeck to Pool
  • Pallet Quantity1
  • Rail ColorBeige
  • Tubing Size Inner Diameter1.38 inch
  • Tubing Size Outer Diameter1.9 inch
  • Wall Thickness0.25 inch