Product #:CHC-15-8506
Mfg. Part #:32454PHS-4
CHC-15-8506.jpg
Coates PHS Series 32454PHS-4 Commercial Electric Heater 3 Phase 54kW 240V
Coates
PHS Series Commercial Electric Heater 3 Phase 54kW 240V
Product #:CHC-15-8506
Mfg. Part #:32454PHS-4
EA
Description
Branch Availability
content loaded
Specifications
  • BrandCoates
  • ApplicationPool
  • Shipping Dimensions28 x 15 x 15 inch
  • Voltage240V
  • Wattage54 kilowatts
  • ChannelNone
  • Commercial, Residential, or ProfessionalCommercial
  • Each Product Weight93 pound
  • Fuel TypeElectric
  • Master Carton Quantity1
  • Minimum Sell Quantity1
  • Pallet Quantity1
  • Warranty - AdditionalWiring - 1 year
Parts & Schematics
content loaded
Mfg #
Product #
Description
Notes
18
Fuse, F-3, SC-30, 30A/480V