Product #:CHC-15-8500
Mfg. Part #:12457PHS
CHC-15-8500.jpg
Coates PHS Series 12457PHS Commercial Electric Heater 1 Phase 57kW 240V
Coates
PHS Series Commercial Electric Heater 1 Phase 57kW 240V
Product #:CHC-15-8500
Mfg. Part #:12457PHS
EA
Description
Coates PHS Series 12457PHS Commercial Electric Heater 1 Phase 57kW 240V. Along with the same features as our 12-18kw heaters, our 36-57kw heaters now include a digital thermostat for more precise control of pool water temperature.
Branch Availability
content loaded
Specifications
  • BrandCoates
  • ApplicationPool, Spa
  • Shipping Dimensions28 x 15 x 15 inch
  • Standards ApprovalsUL Listed
  • Voltage240V
  • Wattage57 kilowatts
  • ChannelNone
  • Commercial, Residential, or ProfessionalCommercial
  • Each Product Weight94 pound
  • Fuel TypeElectric
  • Master Carton Quantity1
  • Minimum Sell Quantity1
  • Pallet Quantity1
  • Product Depth28 inch
  • Product Height15 inch
  • Product Weight100 pound
  • Product Width15 inch