Product #:CHC-15-517
Mfg. Part #:12415CE
CHC-15-517.jpg
Coates CE Electric 12415CE Heater 15kW 1 Phase 240V
Coates
CE Electric Heater 15kW 1 Phase 240V
Product #:CHC-15-517
Mfg. Part #:12415CE
EA
Description
Coates CE Electric 12415CE Heater 15kW 1 Phase 240V. Coates pool and spa heaters feature a flow switch to prevent operation when there is no water flow. An all stainless steel tank for long life and corrosion resistance is also standard. Available in single phase and three phase configurations.
Feature Bullets
  • Incoloy heating elements
  • Digital thermostat
  • Manual reset high temperature limit
  • Flow switch
  • Stainless steel tank
  • Heavy duty contactors
  • Element, flow and high temperature "on" lights
  • Element fusing on units rated over 48 A
  • Branch Availability
    content loaded
    Specifications
    • BrandCoates
    • Amperage63 amperage
    • Shipping Dimensions24 x 15 x 14.5 inch
    • ApplicationPool, Spa
    • Standards ApprovalsUL Listed
    • Voltage240V
    • Wattage15 kilowatts
    • Cabinet Depth11 inch
    • Cabinet Height19 inch
    • Cabinet Width10 inch
    • Commercial, Residential, or ProfessionalCommercial, Residential
    • Each Product Weight46 pound
    • Flow Rate Max80 gal/min
    • Flow Rate Min20 gal/min
    • Fuel TypeElectric
    • Heat Output15 kilowatts
    • Minimum Sell Quantity1
    • PhaseSingle
    • Product Depth19 inch
    • Product Height11 inch
    • Product Weight47 pound
    • Product Width10 inch